piątek, 1 listopada 2013

Szwabowie

W Niemczech, przynajmniej tu gdzie mieszkam w Badenii-Wirtemberdze, słowo Szwab ma z goła inne znaczenie niż w Polsce. Tak nazywają siebie mieszkańcy większej części wspomnianego landu i małego skrawka Bawarii graniczącej z tymże.

Słowem wyjaśnienia Badenia-Wirtemberga (tu więcej informacji : http://pl.wikipedia.org/wiki/Badenia-Wirtembergia) jest najbardziej wysuniętym na południowy-zachód landem Niemiec. Leży pomiędzy Francją od zachodu i Szwajcarią od południa. Z tego co mi wiadomo jest to jeden ze słabiej spolonizowanych landów. Z jakichś względów polscy emigranci preferowali centralne i centralno-zachodnie Niemcy.

Wracając do mieszkańców Badenii-Wirtembergi, Szwabów. Zamieszkują oni ziemie nazywane, a jakże, Szwabią. Szwabowie byli tu długo przed uformowaniem się landu a nawet Niemiec w takiej formie w jakiej historia poznała je w ostatnich stuleciach. Podobno pochodzą oni od plemienia Alamanów które jakieś dwa tysiące lat temu regularnie najeżdżało na Cesarstwo Rzymskie ale tego chyba już nawet sami Szwabowie tak dokładnie nie pamiętają.

Szwabowie używają oczywiście języka szwabskiego, który jest po prostu gwarą standardowego języka niemieckiego, zwanego powszechnie Hochdeutsch. Gwara jest niejednolita i nawet pomiędzy okolicznymi wsiami występują różnice. Dialekt ten jest czasem trudno zrozumiały dla Niemców z innych części kraju nie mówiąc już o emigrantach którzy nawet jeśli dobrze mówią klasyczną niemieczczyną zwykle rozumieją co drugie słowo. Dobrze, trzeba być uczciwym dialekt jest z pewnością bardziej zrozumiały niż saksoński mimo to idąc pierwszy raz po bułki do piekarni położonej gdzieś głęboko w Szwabii można wyjść nie tylko z pieczywem ale niezapomnianymi doznaniami językowymi.

Szwabowie uważają się za pracowitych i sumiennych. Wiele firm reklamuje się sloganami  "Szwabskie wykonanie" albo "Dobre bo ze Szwabii". Czasem nawet myślę że Szwabowie są dumni z tego kim są, pewnie mają nawet ku temu podstawy, Badenia-Wittenberga to jeden z bogatszych landów o rozbudowanym przemyśle i z nie najgorzej stojącym zapleczem naukowym.

Tak więc w tych okolicach, parafrazując, Szwab to brzmi dumnie.
Tylko jakoś tak nigdy nie miałem serca powiedzieć komuś, gdy mówił że jest Szwabem albo że pochodzi ze Szwabii, co to oznacza na wschód od Odry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz